Анжела ДИМЧЕВА
Пред паметника на Патриарха на българската литература се състоя тържество по повод 174 години от неговото рождение. Събитието се водеше от Надежда Терзи – главен уредник на къща музей „Иван Вазов“ в София. Тя отбеляза, че името на Иван Вазов е символ на национална гордост и българщина.
Слово произнесе Атанас Капралов – директор на Националния литературен музей, който акцентира на факта, че Вазов е първият български професионален писател в литературната история на България. „Само няколко дни след смъртта му, Министерският съвет издава постановление №161 да се съхрани за вечни времена домът на Иван Вазов, като се превърне в музей. Вазов защити историческото достойнство на народа ни. За него литературата е високо обществена мисия и народна цел – да възбужда патриотичната енергия на нацията, да отразява народните въжделения в трудните времена на две епохи“ – каза Атанас Капралов.
Боян Ангелов – председател на СБП, се върна назад в историята и цитира откъси от сп. „Читалище“, излизало в Цариград, където преди 150 години Иван Вазов е публикувал статията „История на робството“. „Тя показва истинската му същност не само като прекрасен теоретик и творец на българската литература, но и като революционер, тъй като статията излиза в центъра на Османската империя, където робството е забранена дума и съществува безмилостна цензура. В статията Вазов пише за корените на робството, които съществуват още от Египет, Древен Рим и Древна Гърция. Творчеството му представлява еманация на българския дух“ – подчерта Боян Ангелов.
Пред паметника на Иван Вазов прозвучаха емблематичните стихотворения „Аз съм българче“, „Молитва“ и „Българският език“ в изпълнения на ученици.
През целия ден къща музей „Иван Вазов“ към Националния литературен музей в столицата беше с вход свободен и стотици жители и гости на града разгледаха експозицията.