ЮБИЛЕЙНА ВЕЧЕР НА ИВАН ВАЗОВ В БАН
На 14 октомври ще бъдат представени десет тома негови избрани съчинения и „Хроника на Вазовия род“ от Катя Зографова, издания на „Захарий Стоянов“
В очакване сме на още едно паметно събитие, посветено на 170 години от рождението на Патриарха на българската литература Иван Вазов. Организират го Българската академия на науките, Съюзът на българските писатели и издателство „Захарий Стоянов“ – на 14 октомври т.г. (сряда) от 17 часа в големия салон на Централното управление на БАН. Ще бъдат представени новите издания на произведенията на Иван Вазов. Избраните съчиненията са в десет тома и са под общата редакция на чл.-кор. Иван Гранитски, доц. д-р Григорий Вазов и Панко Анчев. Те съдържат: том 1 „Избавление“ – стихотворения; том 2 „Под нашето небе“ – стихотворения и поеми; том 3 „Немили-недраги“ – повести и разкази; том 4 „Чичовци“ – повести и разкази; том 5 „Казаларската царица“ – роман; том 6 „Под игото“ – роман; том 7 „Нова земя“ – роман; том 8 „Към пропаст“ – драми и комедии; том 9 „Великата рилска пустиня“ – пътеписи и том 10 „Дните, в които живеем“ – критика и публицистика. Във всеки том има и приложения с литературно-критически статии, рецензии и изследвания за творчеството на Вазов.
На премиерата ще бъде представена и книга – летопис за Вазови от Катя Зографова, издание също на „Захарий Стоянов“.
Родът Вазови е умален модел на България, а разказът за него е хроника на победите, пораженията и оцеляването на българина въпреки всички изпитания и крушения в многовековната ни история – така може да се характеризира книгата на Катя Зографова „Хроники на Вазовия род“. Доц. д-р Григорий Вазов, който дава идеята на Катя Зографова „да върне Вазовия род на Сопот и България“, определя книгата като явление в българската култура.
Вазовият род има дълбоки духовни корени още от 17-и век. В началото му са свещеник и книжовник – братята поп Иван и даскал поп Аврам, преписвач на свещени книги, калиграф и зограф, основател на книжовно-дамаскинарска школа. Това е род на първостроители на следосвобожденска България. Авторката сравнява братя Вазови с 6 яки стълба на българската нация, в центъра на които е родовият стожер – „чудолюбивата майка“ Съба Вазова. Катя Зографова гледа на рода като национална мисия – подчертава ясно и точно приносите на Вазови в историята и културата на България. Вазови дават на България народния поет Иван Вазов, Патриарха, първомайстора в литературата ни, но и двама изключителни военни – генералите Георги и Владимир Вазови, национални герои във войните, журналиста, политика и дипломата Борис Вазов; лекаря, блестящ диагностик д-р Кирил Вазов, търговеца и строителен предприемач Никола Вазов. Иван и Георги Вазови са министри, Борис е посланик в Чехия, Владимир е два мандата кмет на София, а д-р К. Вазов е директор на Българската болница в Цариград.
Изследователката представя Вазови не само като „строители на съвременна България“, а надниква в ежедневното им битие: Вазовата задруга, семейната трапеза, Вазовата София между салона и излета сред природата, здравето, чудесните дарби и хобитата на Вазовци. Не са подминати и политическите репресии и убийства в рода, изгнанията, дори неосъществените дуели. Летописът на Вазовия род е обогатен от внушителен илюстративен материал – над 360 снимки и факсимилета, рисунки и документи.