На 1 и 2 октомври т. г. в Смолян се състоя за осми път Националният празник на поезията. Той се организира от Съюза на българските писатели, Община Смолян и Клуба на дейците на културата. Участие взеха: Боян Ангелов, Трендафил Василев, Катя Кремзер, Елена Алекова, Лалка Павлова, Демир Демирев, Петко Каневски, Христина Димитрова, Величка Петкова, Хари Куцева, Екатерина Глухова, Иван Странджев, Антоанета Стоименова, Тодор Згуров и Ангел Шеев – общо 15 творци от Смолян и страната.

Преди официалното откриване на празника участниците бяха приети от Момчил Николов, секретар на Община Смолян. Той поздрави поетите от името на кмета на общината Николай Мелемов, който е в служебен отпуск като водач на листа в предизборната кампания, и изрази благодарност към Съюза на българските писатели за последователността, с която осъществява проявите, вписани в Протокола за съвместна дейност между СБП и Община Смолян, въпректи трудното време, в което живеем. Секретарят на общината запозна творците с по-важните аспекти в областта на културата и социалните дейности, ангажирали вниманието на общинското ръководство през последните няколко години, за грижите и подкрепата към творците от града и общината. От името на кмета на общината всички участници в празника получиха по един луксозен албум „Смолян” и поетичната антология „Родопите – възпев”.

От своя страна Боян Ангелов изрази признателност към Община Смолян, че за осми път разтваря прегръдка за Националния празник на поезията, представи своите колеги и разказа за традицията на 1 октомври да се организират литературни четения и музикални прояви в цялата страна. Той каза, че и през тази година в Смолян се провежда Националния празник и няма нищо по-естествено от факта, че е толкова често в Родопите, след като тук е родината на Орфей – родоначалник на музиката и словото.

В 17.30 ч., пред скулптурната композиция „Орфей и Родопа”, тържествено беше открит Осмият национален празник на поезията. Слова произнесоха Боян Ангелов, председател на Съюза на българските писатели, и Момчил Николов, секретар на Община Смолян. Свои стихове прочетоха Елена Алекова и Трендафил Василев. Символичният огън на поезията беше запален от Боян Ангелов. Досега огънят е пламвал от ръцете на: Младен Исаев, Блага Димитрова, Любомир Левчев, Георги Константинов, Димитър Златев, Ганчо Керечев и Матей Шопкин.

Вечерта в зала „Петър Стайков” на Клуба на дейците на културата се състоя рецитал под наслов „Огънят”. Участниците рецитираха по две стихотворения, озвучени от пианото на Светла Гергьовска. Вечерта беше водена от Светозар Казанджиев, председател на Дружеството на СБП и на КДК. Препълнената зала аплодираше тяхното представяне, а на финала ги закичи с цветя и поиска афтографи от всеки от тях.

На 2 октомври поетите гостуваха на смолянските средни училища с проявата „Час по България”. В СУ „Св.св. Кирил и Методий” бяха Елена Алекова, Трендафил Василев и Тодор Згуров; в Райковската гимназия „Васил Левски” – Боян Ангелов, Христина Димитрова и Антоанета Стоименова; в СУ „Отец Паисий” – Иван Странджев, Лалка Павлова и Ангел Шеев; в Езиковата гимназия „Иван Вазов” – Катя Кремзер, Демир Демирев и Величка Петкова, а в Професионалната гимназия за приложни изкуства – Петко Каневски, Хари Куцева и Екатерина Глухова.

В 11.30 часа участниците в празника бяха посрещнати от Адреан Петров, зам. областен управител на Област Смолян. В атриума на Областната управа се състоя рецитал пред работещите в институцията, пред общински служители и граждани. В тази зала преди години концертираха украинският музикант Ян Френкел и аварският поет Расул Гамзатов. Тогава прозвуча в оригинал и знаменитата песен „Журавли” по текст на Р. Гамзатов, почетен гражданин на Смолян. След рецитала групата беше приета от Областия управител Захари Сираков, който благодари на организаторите за чудесната, по неговите думи, проява, заслужаваща наистина определението Празник на поезията; за въздействието й върху младите хора в училищата. Той вече имаше информация за това как са преминали срещите и разказа за работата, която върши областната управа. Захари Сираков даде обяд на членовате на групата и сърдечно изпрати гостите към родните им места.

За вълнуващото протичане на поредния Празник на поезията съдейства и прекрасното време, щедрото есенно слънце и неповторимата природа наоколо, обагрена в целия спектър на светлината. На изпроводяк ние си пожелахме: До нови срещи и до следващия Национален празник на поезията, без значение къде ще бъде той.

 

Светозар Казанджиев