Приключиха петнадесетият Международен ученически конкурс „Заедно в XXI век“ и Националният етап на конкурса „Зелена планета – 2019“
На 27 юни 2019 г. в Мраморната зала на Руския културно – информационен център (РКИЦ) в София се проведе официалната церемония по награждаването на отличените в Международния ученически конкурс „Заедно в XXI век“ – 2018/2019 учебна година.
За петнадесета поредна година той се организира от Фондация „Устойчиво развитие за България” и Организационен комитет с участието на над десет други организаци. Събитието е под патронажа на Посолството на Руската Федерация в Република България и с подкрепата на Министерството на образованието и науката.
Конкурсът има за цел да стимулира интереса на учениците за запознаване с историята и бъдещето на българо-руските връзки и сътрудничество, да формира в подрастващото поколение чувство на приятелство между народите, а чрез средствата на изкуството да се даде възможност за творческата изява на учениците. Този конкурс е в рамките на дългосрочния международен проект „Заедно в ХХІ век” на Фондация „Устойчиво развитие за България”.
Тази година стотици ученици от I до XII клас от цялата страна и от Република Молдова и Руската Федерация с въодушевление писаха литературни творби (стихове, есета, разказ), реферати, мултимедийни презентации, видеоматерили, рисуваха по избрана от тях тема: „Ние сме за мир! (Моята представа и подкрепа за мирно и щастливо бъдеще на човечеството); „Антифашистката борба в България (1941-1944 г.). Българското участие в борбата и победата над фашизма”; Сътрудничеството в Космоса – гаранция за мирно бъдеще на човечеството (“Заедно в Космоса – Заедно на Земята“) – 40 години от космическия полет на Георги Иванов и Николай Рукавишников; „140 години дипломатически отношения между България и Русия”.
В приветствието си към участниците и гостите на празничната церемония Станка Шопова, председател на Фондация „Устойчиво развитие за България” и на организационния комитет на Конкурса, припомни идеята за създаването на проекта „Заедно в XXI век”. Той стартира на 3 март 2003 г. когато пред сградата на РКИЦ кметът на Москва Ю. М. Лужков и кметът на София Стефан Софиянски тържествено откриват паметника „Богоматерь” на руския скулптор Г. Потоцкий. „Това е първият паметник през XXI век, който изразява отношението на българския към руския народ. Той символизира дълбоки и съкровени ценности, изразени от патриарха на Българската литература Иван Вазов – „От урва на урва и от век на век”, думи вградени в паметния знак. Щом през XIX и XX век сме били заедно и българската земя е отрупана с паметници, които говорят за това приятелство, понякога извоювано в сражения, си зададохме въпроса – така ли ще бъде в XXI век. Затова поставихме този знак и обявихме инициативата „Заедно в XXI век”. В нея участват десетки български организации и хиляди българи от всички поколения, които по свой начин изразяват мъдростта на българския народ. А тя е, че не бива да забравяме корените си, да бъдем здраво стъпили на своята си българска земя и да бъдем заедно с онези, които през вековете са доказали, че са истински приятели” – отправи послания г-жа Шопова. Тя благодари за подкрепата на всички съорганизатори, на родителите и специално на учителите, които имат най-голям принос в опазването на историческата правда и предаването й на младите поколения. „Бъдете все така, истински и достойни хора” – заключи г-жа Шопова.
Поздравления отправиха и специалните гости на събитието – Алексей Новоселов, съветник по културните въпроси в посолството на Руската Федерация, Ирина Живихина, ръководител на представителството на Россотрудничество и директор на РКИЦ, Симеон Игнатов, председател на БАС, Желю Иванов, главен експерт в Централата на СБУ, Боряна Илиева, главен секретар на Федерация за приятелство с народите на Русия и ОНД и други представители на съорганизаторите. Празникът бе уважен от учени, писатели, художници, общественици. Свои впечатления от конкурсните разработи споделиха и членове на журито на конкурса проф. д.ик.н. Нина Дюлгерова, международник, политолог, историк, проф. д.т.н. инж. генерал-майор (о.з.) Борис Бонев, председател на Българска аерокосмическа агенция, поетите Атанас Звездинов и Петър Андасаров, Милена Владкова, ръководител на школа в НДД и др.
Наградени бяха 55 ученика и 45 учители – научни ръководители.
Журито бе впечатлено от филмите и презентациите на Антонина Лозанова 12 клас от ППМГ „Екзарх Антим I“ Видин, Пламена Стоянова 7 клас от СОУ Козма Тричков“ Враца, Рената-Крис Алтънова 5 клас от ОУ Св. Св. Кирил и Методий“, гр. Габрово, Габриела Атанасова 11 клас от СУ „Васил Левски“, гр. Роман, обл. Враца, както и от рефератите на Георги Спахиев – 17 г., и Милка Воденичарова – 16 г. СУ „Никола Вапцаров“, гр. Хаджидимово. Цветомир Стефанов Петров, 13 години, от София пише:
„40 – годишнината от космическия полет на Георги Иванов и Николай Рукавишников ни дава вяра за бъдещето на българо – руската дружба. Това означава, че ние сме заедно и в XXI век, а сътрудничеството ни в Космоса и на Земята е сигурна гаранция за едно мирно бъдеще.”
Вълнуващи са есетата и стиховете на Габриела Иванова – 11 клас и Мерилин Мюмюн, ПГПЧЕ „Екзарх Йосиф“, гр. Разград, Анелия Крумова – 17 г., СУ „П.Р. Славейков“, гр. Кърджали, Ангелена Ганчозова – 11 клас, Ученически клуб „Клио“, ПГХТТ , гр. Пловдив, Надежда Попска – 6 клас, Клуб на талантливите деца, ОУ „Христо Никифоров“, гр. Ловеч, Мария Димитрова – 6 клас, ОУ „Д-р Петър Берон“, с. Септемврийци, общ. Вълчедръм, обл. Монтана, Виктория Кралева – 5 клас, ПМГ „Акад. Сергей Корольов“, гр. Благоевград, Вербицкая Дарья – 12 г., Република Молдова, Ерещенко Сергей – 9 клас, Руска Федерация, Барие Демирова – 17 г., СУ „Крум Попов“, гр. Левски, Диан Генов – 12 клас, ПГЧЕ „Васил Левски“, гр. Бургас.
В изложбата с рисунки се открояват творбите на Елеонора Неделчева – 6 клас., Школа „Арт Попово“, гр. Попово, Луиза Тотева – 12 клас, Детска АРТ школа „Живопис“, гр. Казанлък, Давид Неделчев – 12 клас, ПГИИ „Проф. Николай Райнов“, гр. София,Десислава Димитрова – 16 г., Детски Арт-клуб „Гея“, ЦПЛР ОДК, гр. Ловеч и др.
Атмосферата на тържественото награждаването е израз на мнението на участниците, отразено в техните творби:
„Союз неразрушимый
Лучшие друзья
Россия и Болгария
Вместе навсегда ……“
Юлия Владимировна на 13 год. от Томилино, обл. Московская, Руска Федерация
За празнично настроение допринесоха и музикалните и танцови изпълнения на възпитаниците на Националния дворец на децата от балетно студио „Алергия”, балетно студио „Макове”, детска вокална група „Сладки пуканки”, клуб по спортни танци „Стил“ и др.
Водещ на празничната церемония бе Красимира Събева от Националния Дворец на децата.
Същия ден в РКИЦ се състоя и награждаване на отличените в Националния конкурс „Зелената платена 2019”, който е част от Международния детски екологичен Форум „Зелената планета 2019”, провеждащ се по инициатива на Общоруското обществено детско екологично движение „Зелена планета” в рамките на Международната му програма „Диалог на културите: от запознанството към уважението”. Организатори на национално ниво са Фондация „Устойчиво развитие за България”, Представителството на Россътрудничество в България – Руски културно-информационен център и Националният дворец на децата.
Жури в състав доц. Татяна Стоева, Мая Хараламбиева еколог в НДД, поетите Петя Цолова и Боян Бойчев, художниците проф. Тома Върбанов и Стоян Домусчиев отличиха 51 деца и 4 колектива за техните проекти със социална значимост, кино-репортажи, театрални и музикални изпълнения, литературни творби, рисунки, както и 30 учители, подпомагали подготовката на децата.
Наградите връчиха Алексей Новоселов, съветник по културните въпроси в посолството на Руската Федерация, Ирина Живихина, ръководител на представителството на Россотрудничество и директор на РКИЦ, Станка Шопова председател на Фондация „Устойчиво развитие за България, проф. д.т.н. инж. генерал-майор (о.з.) Борис Бонев, председател на БАКА, създател на института за космически изследвания при БАН.
Сред най-ценните подаръци, които получиха наградените ученици от възрастова група 9 – 12 клас и учителите, е току що излязлата книга на проф. Орлин Загоров „Въведение във философията на устойчивото развитие“ (издател „Фондация „Устойчиво развитие за България“).