Георги Н. НИКОЛОВ
Така е нарекъл новата си книга Харалан Недев, издадена по повод 90-годишния му юбилей. Тя е дело на „Линеа Принт“ – Троян (2021) и съдържа избрана лирика, от която струи човечност, обич и възхищение пред живота, преклонение пред България и пред нейните прославени герои. Сам авторът в предговора си споделя: „Какво по-хубаво от това хората да се обичат, да се потапят в сферата на една чиста духовност, която ги прави по-благородни, по-добри, по-човечни! Какво по-възвишено има от това да раздаваш обич! Нали точно затова идваме на Земята – да обогатим своя ум, да възвисим своя дух и своята душа. Това са жалоните на правилно изминатия от нас земен път. И колкото възходящ е той, толкова повече се доближаваме до лъчезарното божествено съзнание. Нека сме добри! Нека се обичаме!“
Върху този своеобразен кодекс на топлота към човеците и на хармонията между поколенията е изграден целият сборник, състоящ се от няколко части: „Обич за обич“, „За Родината с обич“ и още една, съдържаща поздравления към юбиляря. Факт е, че двете поетични части взаимно се допълват и спояват тематично, идейно и емоционално. Пред погледа на читателите се разгръща природата в цялата си нетленна красота; ясно е изразен стремежът на Харалан Недев чрез перото си да прави хората щастливи, тук е и любовта, без която всичко на този свят се обезсмисля. Тук е и личностната равносметка за изминатия житейски друм, в творби като „Нещичко съм дал“, „Писах колкото можах“, „Промълвени изповеди“ и пр. А в „Градинка в душата“ поетът възкликва:
Градинка направи си във душата!
Отгледай в нея дъхави цветя.
Почисти от плевели тревата
и в гърдите си ще сетиш лекота.
Ще сетиш, че сърцето ти полита
със устрем да раздава Доброта,
с една любов към хората открита,
от градинката, дарила Хубостта.
Ще оприлича Харалан Недев на съвременен проповедник, посветил се доброволно на нелеката участ да броди сред тълпите с маслиново клонче в ръце и да ги осенява със своя си пример каква трябва да е Личността. Да отделя, образно казано, плявата от зърното, от което утре новите поколения ще имат щедър урожай от човечност, любов към останалите люде, стремеж да има приемственост между минало, настояще и красиво бъдеще. Награда за усилията му ще бъде усещането, че е възцарил справедливост там, където преди е царувало недоверието. Където брат е крил за брата си нож в пазвата и битието се е свеждало само към хляб и зрелища. В лириката на Недев има нещо ранно християнско; нетърпящо компромиси със свещените скрижали и към опитите за приземяване на духа ни към котвите на делничното, мимолетното, дори пошлото. Неговата доброта като понятие е втъкана във вечността, от която идваме и в която някой ден отново ще потънем. Ала дотогава всички ние сме творение Божие и като такива трябва да следваме заръките на Създателя. Тях ни предава чрез поезията си Харалан Недев и тихо, без излишни фанфари, ала настойчиво ни внушава да се вслушаме в правотата им и да им се посветим така, както е сторил с личното си „аз“ и творецът.
Що се отнася до другата част – „За Родината с обич“, днес малцина автори създават такива стихотворения: откровени, възторжени, изтъкани от синовна почит и гордост, че са потомци на славни деди. В едно от тях, „Навеки ще грей“, откриваме следното прозрение:
Ще помни България свойте титани
и с почит свещена за тях ще живей
и с тяхното име земята ще брани,
и песен безсмъртна за тях ще се пей!
Че тя е история древна и славна,
със дух и със воля народ изявен,
със писменост своя – велика, преславна,
от Бога чертога й с лъч озарен.
Много са темите, включени в иначе малката по обем юбилейна книжица и много може да се говори за самата нея, но важното е друго. Важен е смисълът на включената по страниците ѝ поезия, съградена от най-чист патриотизъм, обич към всички хора – и грешници, и праведни; възпяване на хармонията и хуманността в обществото ни, което далеч не е съвършено и разбира се: вглеждането в бъдеще време, в което България ще продължава да живее и свети с любов към своите чеда. Да, това е българска поезия в 21 столетие, от която имаме очевидна потребност на фона на всякакви „модерни“ опити и чуждоплатени гении. Стиховете в книгата се четат леко и всеки те подканва да отвориш и следващата страница, и следващата и т.н. Сборникът е предназначен за читателите от различни възрасти и в благородната си възвисеност и силна емоционалност напълно оправдава предназначението си да е юбилеен. А ние нека пожелаем още много нови книги на юбиляря Харалан Недев, този благороден син на изстрадалата ни родина…