ТРЕТО ДЕЙСТВИЕ

 

Ако приемем, че живота е театър,

ние ще сме актьори.

Живеем затрупани от декори

и на гвоздей на стената виси

пушката на Станиславски, която

в трето действие трябва да гръмне,

за да осмисли присъствието си –

своето и на гвоздея.

 

Размахваме реплики-рапири,

после изнасяме трупове.

Като в някакъв нов Вавилон

думите не ни разбират.

 

Светът е в трето действие.

Вижда се в поведението на политици,

в червеният фенер пред кабарето

на Мулен Руж

и по прическите на проститутките.

 

И понеже сме чели сценария

знаем какво ще се случи –

висшата правда ще победи,

а злото ще бъде сразено.

Но всичко това да се сбъдне

просто пушката трябва да гръмне.

 

 

 

 

 

 

 

ПЪТ ЗА НИКЪДЕ

 

Казаха ми,че това е път за никъде

и ако тръгна по него

най-много да стигна до някое сухо дере,

или незаконно сметище.

 

Но аз знам, че пътищата за никъде

стигат до края на въображението.

 

Затова в някой от дните идни

по него ще тръгна и току-виж,

открил съм пряк път до Индия.

 

 

 

 

ТРЕТА ВЪЗРАСТ

 

старци вървят през парка

и гледат света с остатъчното си зрение

по-слабо от зимно слънце

 

бастуните им по паважа тракат

като механични часовници

кълцащи времето на секунди

 

вървят по извървени улици

с имена на техни връстници

дано имат поне топли обувки

 

докато газят през старостта

известна също така

като възраст на студени крака